Rekuperační rozvody jsou klíčovou součástí celého systému rekuperace. Jejich úkolem je přivádět do jednotlivých místností čistý vzduch a zároveň odvádět ten znečištěný. Aby bylo zajištěno jejich bezvadné fungování, při montáži byste měli myslet na několik důležitých věcí. Kudy je můžete vést a kam je vhodné instalovat základní jednotku?
Rekuperační rozvody a jejich vedení
Existuje několik způsobů, jak lze vést rekuperační rozvody. Konkrétní řešení závisí zejména na konstrukci vaší nemovitosti.
Rozvody v podhledech
Oblíbeným řešením je vedení rekuperačních rozvodů v sádrokartonových podhledech. K výhodám tohoto provedení se řadí jednoduchá instalace a skutečnost, že potrubí jsou v interiéru. Není tedy nutná tak silná izolace před chladem.
Nezapomeňte: Při instalaci rekuperačních rozvodů je nutné myslet na to, že mají poměrně velkou tloušťku. Nad podhledem by proto měl být prostor alespoň 10 cm, aby se do této dutiny daly komfortně umístit.
Instalace na půdu
Tento způsob vedení rozvodů se nejčastěji využívá v bungalovech. Rozvody procházejí prostorem půdy, který není využíván jako obytný. Výhodou je opět jednoduchost instalace. Myslete však na to, že v tomto případě jsou potrubí vystavena velkým změnám teplot. Je tak třeba zajistit jejich kvalitní izolaci.
Umístění do podlahy
Rozvody se obvykle instalují tak, aby byly vývody umístěny ve stropě. Montáž do podlahy není běžná, ale dá se realizovat. Počítat je však třeba s vyššími náklady a výraznými stavebními zásahy.
Montáž do obvodových stěn
Ani toto řešení není úplně běžné. Stěny totiž obvykle nemají dostatečnou tloušťku na to, aby v nich mohla být vedena potrubí rekuperace. V některých případech se využívá instalace do exteriérového zateplení, ale i ta je jen velmi vzácná a nedoporučujeme ji.
Praktický tip: Aby byly tepelné ztráty v rozvodech minimální, měly by být rozvrženy s důrazem na co nejkratší délku. Ideálním řešením je přímé vedení bez křižování a jiných komplikovaných struktur.
Integrace do betonové stropní konstrukce
Pokud stavíte novou nemovitost, výhodným řešením může být integrace rozvodů do betonové stropní konstrukce. Výhodou je, že vám nebudou zabírat využitelný prostor, přičemž nehrozí ani velké tepelné ztráty.
Kam umístit rekuperační jednotku?
Základní pravidlo zní, že rekuperační jednotka by měla být umístěna na dobře přístupném místě. Aby mohla fungovat stoprocentně správně, je totiž třeba pravidelně kontrolovat stav filtrů. Zároveň je vhodné, není-li vystavena velkým výkyvům teplot. Ideálním místem pro její instalaci proto není půda či terasa, kde je v zimě příliš chladno a v létě zase horko.
Nejvýhodnější je obvykle technická místnost
Přestože jednotka rekuperace je dobře izolovaná, myslete na to, že může vydávat mírný hluk. Naše rekuperace Hevolta AirChange dosahuje při plném výkonu maximálně 40 dB. Proto není dobré umisťovat ji do místností, kde spíte nebo trávíte hodně volného času. Nejlépe uděláte, pokud si ji dáte do technické místnosti – k obvodové zdi stavby. Rekuperační rozvody tak budete moci zkrátit na minimum.