Scroll to Top

Jak vhodně umístit smart zásuvky a vypínače?

Navrhnout, jak budou ve vaší domácnosti umístěny smart zásuvky a vypínače, může na první pohled vypadat jednoduše. Avšak je třeba myslet na řadu specifik. Jak je umístit, aby byly bezpečné, snadno přístupné a nechyběly vám na těch nejdůležitějších místech? Co všechno je důležité zohlednit? Přinášíme vám praktické tipy, které je dobré znát.

Základem je návrh obvodů

Než začnete navrhovat konkrétní pozici zásuvek a vypínačů, je třeba určit jednotlivé světelné a zásuvkové obvody v místnostech. Ty jsou založeny na kabelech vedených ve stěnách či podlaze. Platí pravidlo, že součástí jednoho okruhu by mělo být maximálně 10 zásuvek.

Plánujte předem

Světelné obvody se mohou vzájemně spojovat, takže jeden může sloužit i pro 2 pokoje. Správné rozložení okruhů vám pomůže určit zkušený elektrikář. Tomu však musíte umět říct, kde budou umístěny jednotlivé zásuvky a vypínače. Předem si proto vytvořte plánek, ve kterém si zaznamenejte jejich pozici a počet.

Praktický tip: Před určováním pozice zásuvek a vypínačů je dobré mít vypracovaný návrh zařízení místností. Budete tak přesně znát rozmístění jednotlivých elektrických spotřebičů.

Správná poloha pro smart zásuvky a vypínače

Při plánování umístění smart vypínačů přemýšlejte zejména nad intuitivností ovládání. Když vejdete potmě do místnosti, kam byste nejprve sáhli, abyste rozsvítili? Platí jednoduché pravidlo, že ovladače světel by měly být umístěny hned za dveřmi. Ideální výška nad podlahou je 120 až 140 centimetrů.

Věděli jste, že chytré vypínače Hevolta Glasense je možné ovládat na dálku prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu? V noci je tak nemusíte hledat na stěně, stačí mít v ruce telefon.

Jak vhodně umístit smart zásuvky a vypínače? - HEVOLTA - SMART TECHNOLOGIE PRO VÁŠ DOMOV

Pozor na sporák a dřez

Zásuvky neumisťujte přímo za sporák, resp. varnou desku. Mohly by se totiž poškodit vlivem vysokých teplot. Také je třeba dávat pozor na jejich správnou pozici v rámci kuchyňské linky. Platí, že by měly být ve vzdálenosti alespoň 20 cm od dřezu. Vyhnete se tak působení vody.

Myslete na odolnost vůči vodě

Specifickou místností je koupelna. V jejích prostorách se vodě a vlhkosti jednoduše nevyhnete. Je tak třeba volit verze zásuvek a vypínačů, které jsou vůči ní odolné, a to alespoň na úrovni IP44. Budete tak mít jistotu, že se nepoškodí.

Nezapomeňte: U smart zásuvek a vypínačů Hevolta Glasense se o životnost obávat nemusíte. Všechny jsou antistatické, vodotěsné a odolné vůči poškrábání a nárazům.

Kam umístit zásuvky?

Správné rozložení zásuvek je důležité především v kuchyni. Jejich výšku zvolte podle pozice jednotlivých elektrických spotřebičů. Zásuvky v ložnici, obývacím pokoji či dětském pokoji sloužící k nabíjení zařízení můžete dát těsně nad podlahu. Pokud využíváte televizor namontovaný na stěně, dobrým řešením je zásuvka ve větší výšce – těsně za ním.

Naše rada: Výše umístěné zásuvky oceníte také v koupelně. A to zejména z důvodu, že do nich snáze připojíte fén či žehličku na vlasy.

Vyžadují smart zásuvky a vypínače speciální instalaci?

Pokud se rozhodnete pro smart zásuvky a vypínače Hevolta Glasense, nemusíte si lámat hlavu se zásahy do původní kabeláže. Instalují se totiž stejně jako klasické verze. Vhodné jsou tedy nejen do novostaveb, ale také do starších nemovitostí. Hloubka elektrické instalační krabice pro osazení do zdi musí být v rozmezí 40 až 75 mm.

Sdílejte na sociálních sítích
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Také si přečtěte

Scroll to Top